TENTO TÝDEN SLEVA 10% NA CELÝ NÁKUP*
Slevový kód: VIKEND10
*neplatí na zlevněné zboží

Jak správně pečovat o matraci?

On:
Jak správně pečovat o matraci?

Pečovat o vaši matraci je jako pečovat o svého spolehlivého společníka na cestě ke zdravému spánku. Je to více než jen kus nábytku – je to váš osobní ostrov klidu a odpočinku. Protože každý den na ní odpočíváte, potřebuje vaše matrace trochu lásky a péče, aby vám poskytovala nejlepší možný spánek. Ale jak to udělat správně? Jak ji udržet v dobrém stavu, aby vás každou noc pohodlně podpořila? Přinášíme vám nejen tipy a triky, ale i výběr nejlepších praktik, jak se postarat o vaši matraci, abyste si mohli užívat každou noc dokonalý odpočinek. Ať už jste novými rodiči, aktivními sportovci nebo prostě jen toužíte po lepším spánku, pečujte o svou matraci tak, jak byste pečovali o svého nejlepšího přítele – s láskou a péčí. 

1. Pravidelné otáčení.

Vaše matrace není jen statickým kusem nábytku - denní používání může vytvářet nerovnoměrné opotřebení a zanechávat stopu na kvalitě spánku. Proto je tak klíčové věnovat pozornost pravidelnému otáčení matrace. Co to přesně znamená? Jednoduše, každé několik měsíců ji z hlavy na nohy nebo z jedné strany na druhou, abyste rovnoměrně rozložili zatížení. Tímto jednoduchým krokem zamezíte vzniku prohnutých oblastí, kde trávíte většinu času, a prodloužíte životnost vaší matrace. Doporučujeme provádět toto otáčení každé 2-3 měsíce, ale pokud se potýkáte s nějakým zdravotním problémem, jako jsou například bolesti zad, může být vhodné to dělat častěji. Díky tomuto jednoduchému triku prodloužíte životnost vaší matrace a udržíte si kvalitní spánek na mnoho let dopředu.

2. Používání chrániče matrace.

Chránič matrace funguje jako bariéra proti prachu, roztočům a dalším alergenům, které by se mohly hromadit v matraci. Prach může způsobovat nepříjemné alergické reakce nebo dokonce problémy s dýcháním, takže používání matracového chrániče může přispět k lepšímu zdraví a pohodlí spánku. Používání chrániče může také prodloužit životnost matrace tím, že ji chrání před opotřebením a poškozením. Bez matracového chrániče se matrace snadno opotřebovává vlivem vnějších faktorů, jako jsou skvrny, prach nebo vlhkost, což může zkrátit její životnost. V našem e-shopu najdete matracový chránič Klasik s povrchovou látkou ve 100% bavlně zajišťuje komfort při spaní díky své vysoké prodyšnosti. Uvnitř chrániče je kvalitní výplň z rouna, díky které je krásně měkoučký a zachytí všechny nečistoty. V rozích chrániče jsou pevné gumy pro praktické a rychlé uchycení k Vaší matraci. 

3. Pravidelné vysávání.

Proč je důležité vysávat matraci pravidelně?

Odstranění prachu a alergenů.

Matrace může být domovem pro prach, roztoče a další alergeny, které mohou způsobit dýchací potíže a alergické reakce. Pravidelné vysávání pomáhá odstranit tyto nečistoty a udržet matraci čistou a hygienickou.

Prevence proti plísním.

Vlhkost a teplo vytvářejí ideální prostředí pro vznik plísní v matraci. Pravidelné vysávání a větrání pomáhá odstranit vlhkost a zabránit tvorbě plísní, což je klíčové pro zachování čistoty a zdraví matrace.

Prodloužení životnosti matrace.

Částice prachu a nečistoty se mohou dostat do hloubky materiálů a způsobit opotřebení a poškození. Pravidelné vysávání není jenom o čistotě, ale také o péči o vaši matraci, což jí pomáhá zůstat čerstvou a zachovat pohodlné prostředí pro váš spánek. S každým pravidelným vysátím nejen odstraníte nečistoty, ale také prodloužíte životnost vaší matrace, abyste si mohli užívat klidné a obnovující spaní.

Jak správně vysávat matraci?

Použijte vhodný vysavač. 

Pro vysávání matrace používejte vysavač s nástavcem s měkkými štětinami, který je vhodný pro čištění jemných povrchů. Tvrdé štětiny mohou poškodit povrch matrace, zatímco měkké jsou šetrné a účinně odstraňují nečistoty.

Vysávejte obě strany. 

Při vysávání matrace nezapomeňte otočit matraci a vysát obě strany. To zabraňuje hromadění nečistot na jedné straně matrace.

Používejte nízký výkon vysavače. 

Při vysávání matrace používejte nízký výkon vysavače, aby nedošlo k poškození povrchu matrace. Plynulý pohyb s nízkým výkonem je dostačující k účinnému odstranění prachu a nečistot.

Pravidelnost.

Pravidelně vysávejte matraci alespoň každých 3-6 měsíců, aby se minimalizovalo hromadění prachu a alergenů. Pravidelnost je klíčová pro udržení čistoty a hygieny vaší matrace.

Představte si, že vaše matrace je jako váš věrný společník při spánku – čistá, zdravá a připravená poskytnout vám ten nejlepší odpočinek. Pravidelné vysávání je jedním z těch drobných triků, které to umožňují. Takže pokud toužíte po dlouhých letech bezstarostného spánku, nezapomeňte na toto jednoduché, ale efektivní opatření pro udržení vaší postele v špičkovém stavu.

4. Vyhněte se skákání na matraci.

Skákání na posteli může být pro mnohé z nás pokušením, obzvláště pro naše malé skokany. Ale pozor! I když to na první pohled může vypadat jako neškodná zábava, může to mít závažné následky jak pro samotnou postel, tak i pro vaše zdraví.

Skákání na posteli představuje reálné riziko poškození pružin a struktury matrace. Dovolíte-li dětem, aby postel používaly jako trampolínu, nebo se do ní bušily s polštáři, může to poškodit celou konstrukci postele, roztříštit rošty a dokonce zničit samotnou matraci. I když jsou moderní matrace vyrobeny z odolných materiálů, divoké skákání může způsobit neočekávané škody.

Je také důležité dbát na to, aby matrace nebyla dlouhodobě vystavena těžkým předmětům, což může vést k nadměrnému vytahování materiálu a deformaci na určitých místech. Udržte si svou postel jako útočiště pohodlí a relaxace, ne jako dočasný trampolín pro domácí atletiku!

5. Větrání.

Větrání matrace je důležité z několika důvodů. Za prvé, umožňuje odstranění vlhkosti, která se může hromadit v matraci z potu, slin a dalších tekutin. Vlhkost v matraci může vytvořit ideální podmínky pro růst plísní a bakterií, což může vést k nepříjemnému zápachu a alergickým reakcím. Větrání pomáhá odstranit tuto vlhkost a udržuje matraci suchou a čistou.

Dalším důležitým důvodem pro větrání matrace je odstranění roztočů a alergenů. Roztoči jsou mikroskopické organismy, které se živí odumřelými buňkami kůže a vyskytují se v mnoha domácnostech. Vlhké prostředí matrace je pro ně ideální životní prostředí, a proto je důležité pravidelně větrat matraci, abyste minimalizovali jejich přítomnost.

Kromě toho větrání matrace pomáhá odstranit zápachy a udržuje ji svěží. Během spánku se do matrace dostávají různé tělesné tekutiny a pachy, které mohou vytvářet nepříjemný zápach. Pravidelné větrání pomáhá odstranit tyto zápachy a udržuje matraci čerstvou a příjemnou.

 

6. Dodržujte pokyny výrobce.

Vždy se řiďte pokyny výrobce, jak o matraci pečovat. Každý typ matrace může vyžadovat jinou péči, proto je důležité dodržovat pokyny výrobce.

7. Čištění matrace.

Když se na matraci objeví nepříjemné skvrny nebo zápach, můžete si pomoci několika jednoduchými prostředky, které máte téměř vždy po ruce:

Jak vyčistit propocenou matraci?

Vytvořte si směs z jedlé sody, peroxidu vodíku a trochy tekutého mýdla nebo saponátu na nádobí. Rozprašte ji na matraci a nechte působit alespoň 10 minut, pak ji důkladně vysajte.

Jak zbavit matraci od zápachu?

Proti nepříjemnému zápachu použijte sáček sody bikarbony, která absorbuje nejen zápach, ale i vlhkost a nečistoty. Načerte ji na matraci a pečlivě rozetřete kartáčem. Po chvíli ji dobře vysajte.

Jak odstranit plíseň z matrace?

Pokud se plíseň objeví na potahu, vyčistěte ji dezinfekčním přípravkem proti plísním a poté potah vyperte na nejvyšší povolenou teplotu. Na plíseň přímo na matraci také použijte přípravek proti plísni. V případě, že je matrace plísní zasažena hodně, raději si pořiďte novou matraci. 

Péče o matraci je klíčová pro udržení její životnosti a optimálního stavu. Dodržování jednoduchých pravidel, jako je pravidelné otáčení, používání matracového chrániče a pravidelné vysávání, může výrazně prodloužit životnost vaší matrace. Dbejte také na ochranu matrace před přímým slunečním zářením a vyhýbejte se skákání na matraci. Pravidelné větrání a dodržování pokynů výrobce jsou další důležité kroky, které pomohou udržet vaši matraci čistou, hygienickou a ve špičkovém stavu. S pravidelnou péčí můžete prodloužit životnost matrace a zajistit si kvalitní a zdravý spánek po dlouhou dobu. Nezapomeňte věnovat matraci dostatečnou pozornost a péči, aby vám poskytovala maximální pohodlí a podporu při spánku.

Jak vybrat tu správnou matraci a na co si dat pozor najdete v našem předchozím článku.

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec