Vážení zákazníci, právě u nás probíhá celozávodní dovolená, která potrvá do 2.8.2024.
Veškeré přijaté objednávky budou expedovány až v týdnu od 5.8.2024.
Velkoobchodní objednávky vyřizujeme na mobilním čísle 774 802 475
Po dobu dovolené pro Vás máme 10% slevu na celý nákup (neplatí na zlevněné zboží) S KÓDEM POCKAMSI 

Používání octu při praní prádla. Efektivní a ekologický pomocník.

On:
Používání octu při praní prádla. Efektivní a ekologický pomocník.

Praní prádla je součástí každodenního života, ale ne vždy musíme sahat po moderních chemikáliích a technologiích. Někdy stačí obyčejný ocet, který máme všichni doma. V tomto článku si ukážeme, jak ocet využít při praní prádla, aby bylo čisté, měkké a svěží, a takéjak šetří přírodu i zdraví. Připravte se objevit jednoduchý a ekologický trik, který vám usnadní život.

Proč používat ocet při praní prádla?

1. Přírodní změkčovač. 

Ocet funguje jako skvělý přírodní změkčovač. Přidejte půl šálku octu do posledního máchání a vaše prádlo pak bude měkčí a příjemnější na dotek bez použití chemických změkčovadel, která mohou dráždit citlivou pokožku.

2. Odstraňování zápachu.

Ocet je vynikající při odstraňování nepříjemných zápachů z prádla. Běžné prací prostředky nemusí být schopné zcela odstranit zápach potu, cigaretového kouře nebo jiných silných pachů. Přidání šálku octu do praní pomůže neutralizovat tyto zápachy, což je obzvlášť užitečné pro sportovní oblečení a ručníky.

3. Prevence blednutí barev.

Ocet může pomoci uchovat barvy vašeho prádla jasné a živé. Při prvním praní nového barevného prádla přidejte šálek octu, aby se barvy lépe zafixovaly a neztrácely svou intenzitu. Ocet také pomáhá odstranit přebytečná barviva, která by mohla obarvit ostatní kousky oblečení při praní.

4. Boj proti skvrnám a usazeninám.

Ocet je účinný v boji proti skvrnám a usazeninám. Přidáním šálku octu do pračky pomůžete rozpustit zbytky pracího prostředku a minerální usazeniny, které se mohou časem hromadit. To nejen zlepší kvalitu praní, ale také prodlouží životnost vaší pračky.

5. Ekologické řešení.

Používání octu při praní je také šetrné k životnímu prostředí. Ocet je biologicky odbouratelný a nezatěžuje přírodu tak jako chemické prací prostředky a změkčovadla. Pokud hledáte ekologičtější alternativy pro domácnost, ocet je skvělou volbou.

6. Dezinfekce pračky octem.

Ocet pračku nejen dokonale vyčistí, ale také dezinfikuje. Postup je stejný jako při čištění pračky. Nalijte dva hrnky octa přímo do bubnu pračky, nastavte co nejvyššší teplotu a nejdelší program a pusťte pračku naprázdno. 

Jak používat ocet při praní ložního prádla?

Použití octa při praní je jednoduché a nevyžaduje žádné speciální přípravy:

1. Přidání do pracího cyklu.

Nalijte půl šálku bílého octa přímo do bubnu pračky před přidáním prádla.

Můžete také přidat ocet do přihrádky na aviváž, pokud ji vaše pračka má.

2. Namáčení.

Pro extra svěžest a čistotu můžete prádlo namočit do roztoku vody a octa (poměr 1:4) před praním. Nechte prádlo namočené asi hodinu a poté ho vyperte jako obvykle.

3. Odstraňování skvrn. 

Smíchejte ocet s vodou (poměr 1:1) a aplikujte přímo na skvrny před praním. Nechte působit několik minut a poté prádlo vyperte.

Jaký ocet do pračky?

Při používání octa v pračce je důležité vybrat správný typ octa, aby byl co nejúčinnější a bezpečný pro vaše prádlo i pračku. Zde je několik tipů, jaký ocet použít:

1. Bílý destilovaný ocet.

Bílý destilovaný ocet je nejběžnější a nejvhodnější volbou pro použití při praní prádla. Tento typ octa je čistý, bezbarvý a má vysokou koncentraci kyseliny octové, která je klíčová pro jeho čisticí a dezinfekční vlastnosti. Bílý ocet neobsahuje žádné barviva nebo přidané látky, které by mohly obarvit nebo poškodit vaše prádlo. Je snadno dostupný ve všech obchodech.

2. Jablečný ocet.

Jablečný ocet může být alternativou, pokud nemáte bílý destilovaný ocet. Mějte však na paměti, že jablečný ocet je mírně zbarvený a může obsahovat usazeniny, které by mohly způsobit skvrny na světlém prádle. Doporučuje se tedy spíše pro tmavší nebo barevné prádlo. Jablečný ocet může být méně účinný při odstraňování skvrn a pachůzápachů ve srovnání s bílým octem.

Kdy se ocet nehodí?

Ačkoliv je ocet skvělým pomocníkem při praní, je důležité jej nepoužívat na určité typy tkanin, jako je hedvábí nebo acetát, které mohou být kyselinou poškozeny. Před použitím octu na citlivé tkaniny vždy zkontrolujte štítky s pokyny k praní. Také nemíchejte ocet s bělidlem. Směs octa a bělidla může vytvářet nebezpečné plyny.

Závěr

Ocet je cenově dostupný, ekologický a multifunkční prostředek, který může výrazně zlepšit výsledky vašeho praní. Jeho pravidelné používání nejenže přinese měkčí a svěží prádlo, ale také prodlouží životnost vaší pračky. Vyzkoušejte ocet při praní prádla a objevte všechny jeho výhody!

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec