Jak vybrat správnou postel krok za krokem

Jak vybrat správnou postel krok za krokem

V posteli trávíme až třetinu života, proto bychom ji měli vybírat opravdu pečlivě. Vydatný spánek je totiž základním pilířem zdravého životního stylu. Přečtěte si, jak vybrat postel, která splní všechny potřebné parametry a z které se vám nebude chtít vstát.

1. Kdo bude na posteli spát?

Kvalitu postele je nutné posuzovat podle toho, kdo a jak ji bude používat. Jiné (a pravděpodobně vyšší) nároky budeme mít na klasické manželské lůžko, jiné na postel pro hosty či lůžko pro občasné přespání kupříkladu na chatě – a samozřejmě na postýlky pro nejmenší děti či školáky a studenty.

 • V případě dětských postelí je stěžejní nezávadnost materiálů, laků a zpracování (bez hran, výčnělků, vystupujících šroubů a podobně). Dále je důležitá také bytelnost, jelikož děti, včetně batolat, dávají postýlkám zabrat. Méně stabilní postel může brzy začít nepříjemně vrzat, viklat se, nebo se dokonce rozpadnout. Naopak poctivá postel poslouží i více generacím. 
 • U manželské postele je opět zásadní odolnost, ať už se rozhodnete pro jakýkoli materiál a zpracování. Oblíbené jsou například masivní dřeviny. Jde o krásný, přírodní materiál. Někdo ale upřednostní kovovou konstrukci. Stále populární jsou i čalouněné varianty.
 • U postelí pro seniory je důležitá nadstandardní výška, která umožní snadné ulehání a vstávání. Zejména pak u osob se sníženou pohyblivostí lze uvažovat i o polohovací posteli. 
 • Postele pro občasné použití (například na chatu nebo do pokoje pro hosty apod.) mohou být i z cenově dostupnějších kategorií. Materiálem pak může být třeba dřevotříska, laminát apod. 

2. Rozměry postele

 • 90 cm je u jednolůžka považováno ­za minimální komfortní šíři pro jednu dospělou osobu.
 • Šíři 120 cm oceníte, pokud máte v pokoji o trochu více místa.
 • Šíře 140 cm je vhodná, pokud postel tu a tam využívají dvě osoby. 
 • Šíře 160 cm už značí poctivé dvoulůžko
 • Šíře 180 cm poskytne dvěma osobám opravdu skvělý komfort.

A jak je to s délkou postele? Nejběžnějším rozměrem postelí pro dospělé je 200 cm. Pro většinu lidí jde o dostačující délku, avšak jedinci, kteří měří více než 185 či 190 cm už mohou pociťovat jistý diskomfort. Existují ale i postele (a také matrace) o délce 210 i 220 cm. Nabídka postelí v prodloužené délce je však užší. 

Výše uvedené míry se týkají spací plochy čili de facto matrace. Počítejte s tím, že u robustnějších postelí může konstrukce přidat ještě několik cm na každé straně. 

3. Výška a prodyšnost postele

Stojí za to zmínit se i o výšce, na kterou se často zapomíná. Abychom získali smysluplnou hodnotu, je třeba počítat výšku podkladu (roštu) a přičíst pak ještě očekávanou výši matrace. Nižší polohu postele je možné kompenzovat vyšší matrací, ale má to dva háčky. 

Postel na vyšších nohách je z hygienických důvodů lepší, protože umožní lepší cirkulaci vzduchu pod roštem. Tím přispívá k odvětrávání a prodyšnosti postele. To je ze zdravotního hlediska velmi žádoucí (plísně, pot, prach,…). Dalším úskalím je, že vysoké matrace (pokud mají být kvalitní) jsou zkrátka drahé. Prodyšnost postele můžete podpořit i kvalitním bavlněným prostěradlem, které najdete u nás v nabídce.

Postel by měla být dostatečně vysoká

Lepší je tedy pořídit rovnou dostatečně vysokou postel. Ideální výše lehací plochy je cca 45-55 cm. Pro seniory i o 5 až 10 cm více. Naprosté minimum pro pravidelný spánek je 30 cm. Ve vyšší poloze se navíc méně víří prach, který se drží především u podlahy. Většina lidí tedy ocení spíše vyšší lůžko (kolem 50 cm), nižší postel může být volbou například pro děti, kde jde především o bezpečnost (pád z postele je méně rizikový). 

4. Úložný prostor: ano nebo ne?

Jelikož jsme se bavili o prodyšnosti, je třeba v souvislosti s tím zmínit ještě záležitost úložného prostoru. Různé úložné boxy a zásuvky pod postelí se jeví jako praktické – a z hlediska úspory místa také jednoznačně jsou – schováte do nich sezónní oblečení nebo třeba přikrývkypolštáře pro návštěvy. Na druhou stranu omezují nebo zcela brání cirkulaci vzduchu a zhoršují tak hygienické vlastnosti postele. Volba je otázkou vašich priorit. 

5. Rošty: lamelové nebo laťové?

Důležitou součástí postele je pochopitelně taky rošt. Pokud jde o rošty, můžete volit především mezi lamelovými a laťovými variantami.

 • Laťové rošty představují jednoduché a cenově dostupné řešení, které poskytne dostatečné odvětrávání. Jsou vhodné zejména pod vyšší, odolné matrace. 
 • Lamelové rošty tvoří pružné lamely ve speciálních pouzdrech. Jejich jasnou výhodou je výrazně větší pružnost a flexibilita. Tyto rošty jsou univerzální, ale zejména u nižších matrací jim rozhodně dejte přednost před laťovou variantou. 
 • Specifickým typem je talířový rošt. Jde o velmi sofistikovanou a taky poměrně drahou záležitost. Tento rošt poskytne skvělou prodyšnost i flexibilitu a ocení ho náročnější uživatelé. 

Deska jedině v kombinaci s kvalitní pružinovou matrací

Pak jsou tu ještě další varianty. Například deska. Ta se však příliš nedoporučuje kvůli prakticky nulové prodyšnosti. Může obstát ve velmi suchém prostředí či u lůžek pro sporadické použití. Vhodná je rovněž kombinace s velmi kvalitní, prodyšnou, pružnou a vyšší matrací, která nedostatky desky do jisté míry vykompenzuje. 

6. Výběr matrace

Bedlivou pozornost je třeba věnovat i výběru matrace. Pojednání by vydalo na rozsáhlý samostatný článek. Možností je opravdu hodně a volba správného typu matrace je naprosto zásadní pro kvalitu našeho spánku. Oblíbené jsou zónové, sendvičové matrace z různých pěnových materiálů (PUR, paměťové či studené pěny), třeba i s pevným jádrem.

 Skvělé vlastnosti nabízejí i moderní pružinové (taštičkové) matrace. Oproti čistě pěnovým matracím jsou pružnější a prodyšnější. Do kvalitní matrace doporučujeme investovat a nevybírat jen podle ceny. Odměnou vám bude lepší a zdravější spánek. Skvělou vychytávkou jsou také matracové chrániče, které matraci ochrání před opotřebováním či znečištěním a výrazně prodlouží její životnost.


NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY