Vysvětlení odborných pojmů

BAVLNA Z ČESANÉ PŘÍZE - Česání je operace, která je zahrnuta do výroby příze, jež má za úkol zbavit bavlněná vlákna krátkých vláken, urovnat je a zbavit je posledních nečistot. Vyčesaná část materiálu se nazývá výčesky. Česaná příze je proti mykané pevnější, jemnější, příze je hladká a lesklá. Mykaná příze má odstávající vlákna, je hrubší, chlupatější, ale hřejivější.

BAVLNA Z MYKANÉ PŘÍZE - Mykání je operace, tvořící součást výrobního postupu přízí, jež má za cíl bavlněná vlákna rozvolnit, čistit a urovnat pro další operace výroby přízí. Česaná příze je proti mykané pevnější, jemnější, příze je hladká a lesklá. Mykaná příze má odstávající vlákna, je hrubší, chlupatější, ale hřejivější.

JERSEY
Je všeobecné označení pro lehké až středně těžké pleteniny. Výrobky mají měkký omak, dobře splývají, jsou nemačkavé, mírně roztažné a elastické. Povrch je hladký nebo lehce členitý. V provedení Mako - Jersey je obzvlášť jemný.

INTERLOK / OBOULÍCNÍ ÚPLET
Je textilie ze dvou vzájemně postoupených zátažných pletenin. Tato dvojitá pletenina má vysokou pevnost a životnost oproti jednolícnímu (singl) Jersey.

ATLASOVÁ VAZBA
Je jedna ze tří základních vazeb tkanin. Atlasová vazba je rozpoznatelná pro svůj lesklý vzhled a hedvábný omak. Je většinou velmi hustá.

MERCERACE
Je způsob úpravy bavlněných textilií. Následkem těchto změn mají pak mercerované výrobky vyšší pevnost a afinitu k barvivům. Lesk podobný hedvábí a příjemnější omak.

BAVLNA
Plod Bavlníku je nejdůležitější ze všech plodin pěstovaných pro výrobu textilního vlákna. Výrobky mají příjemný omak a mohou sát značné množství vlhkosti, například potu. I toto je jeden z hlavních důvodů, proč se bavlna rozšířila i do lůžkovin a 100% bavlna je dnes v tomto oboru nejpoužívanějším materiálem.

DAMAŠEK
Je obchodní označení pro většinou jednobarevnou tkaninu s vzorováním různých tvarů a velikostí. Plochy vzorů jsou na okrajích hrubě odstupňovány a kontrastují světle nebo tmavě s hladkým podkladem. Kontrast vzniká tak, že se střídá osnovní a útková vazba, na povrchu jsou vidět vždy jen podélné osnovní nebo příčné útkové nitě. Původně se damašek vyráběl z hedvábných nebo lněných přízí, později se začala používat také mercerovaná bavlna. Větší, složitější a barevné vzory se dají tkát jen s žakárovým ústrojím.