Spěte jako v bavlnce: Jak vybrat peřinu krok za krokem

Spěte jako v bavlnce: Jak vybrat peřinu krok za krokem

Měkká, prodyšná a schopná přizpůsobit se teplotě lidského těla – tak nějak si spousta z nás představuje dokonalou přikrývku. Trh však nabízí různé typy přikrývek a vybrat tu správnou tak může být oříšek. Máme pro vás jednoduchý návod, jak vybrat peřinu krok za krokem. 

Výběr přikrývky je stejně jako výběr matrace zcela individuální záležitostí – zatímco vám se bude skvěle spát pod tenkou a lehkou přikrývkou, váš partner bude večer uléhat raději pod těžší a objemnější peřinu. Právě od vašich osobních preferencí se z velké části odvíjí to, jaký druh materiálu i výplně přikrývky zvolit. Neméně důležitým faktorem při výběru peřiny je také roční období a obvyklá teplota ve vaší ložnici.

Jiný typ přikrývky si totiž vyberete do vytápěného panelákového bytu a jiný na chatu do ložnice, kterou vytápíte pouze příležitostně. Pokud vás trápí alergie na roztoče či peří, i to byste měli při nákupu přikrývky zohlednit. Jak při hledání té správné peřiny postupovat a na jaké parametry se zaměřit?

1. Zvažte typ přikrývky: Letní, zimní, nebo celoroční?

Ze všeho nejdříve si promyslete, zda chcete mít vícero přikrývek pro různá období, nebo vám postačí jedna univerzální přikrývka, kterou využijete po celý rok.

Lehké letní přikrývky

Letní přikrývky jsou lehké, tenké a jejich výplň s nízkou gramáží je jako stvořená pro horké letní dny.

Hřejivé zimní přikrývky

V zimě naopak někomu vyhovují prošívané hřejivé přikrývky připomínající klasické duchny. Zimní peřiny vynikají výbornými termoizolačními vlastnostmi, takže vás v chladném počasí hezky zahřejí. Nejteplejší přikrývky mívají velmi objemnou výplň s hustšími vlákny o gramáži zhruba 400 g/m2.

Univerzální celoroční přikrývky

Zlatou střední cestu představují celoroční přikrývky, které mají gramáž tak akorát, aby se vám pod nimi spalo příjemně po celý rok. Celoroční peřinu oceníte mimo jiné i v případě, že doma nemáte dostatek úložného prostoru pro skladování několika různých peřin.

2. Vyberte si vhodný materiál a typ výplně

Ve druhém kroku přichází na řadu volba materiálu přikrývky a druh výplně. Vybírat můžete buď z přírodních materiálů – nejčastěji se jedná o peří (husí či kachní), ovčí vlnu, ale také hedvábí, nebo z umělých vláken, které jsou čím dál oblíbenější.

Péřové přikrývky jsou kvalitní, ale nevhodné pro alergiky

Tradiční péřové přikrývky mají dobré izolační vlastnosti a dlouhou životnost. Rozhodně ale počítejte s vyšší pořizovací cenou – cena za kvalitní peřinu s péřovou výplní totiž startuje na 3 tisících korunách. Berte v potaz také fakt, že péřovou přikrývku nemůžete jen tak hodit do pračky. Peří jakožto přírodní materiál potřebuje zvláštní péči – každý den je třeba peřinu načechrat, vyklepat a čas od času zanést do čistírny. Nutno říci, že peří je zcela nevhodné pro alergiky. Pokud trpíte alergií na roztoče, poohlédněte se po přikrývce s výplní z umělého vlákna.

Přikrývka z umělého materiálu? Vsaďte na duté vlákno

Přikrývky z umělých vláken jsou cenově dostupné, snadné na údržbu a dnes už i stejně kvalitní jako ty z přírodních materiálů. Nejčastěji se setkáte s výplněmi z dutého vlákna, které je měkké, hřejivé, lehoučké a zpravidla vhodné pro alergiky. Kvalitu přikrývky však ovlivňuje nejen typ vlákna, ale i způsob jeho prošívání.

Rozdíl mezi levnou přikrývkou s kuličkovou náplní bez kvalitního prošívání a luxusní peřinou tvořenou vzduchovými kapsami pocítíte okamžitě. Taková peřina je mnohem nadýchanější a perfektně se přizpůsobí teplotě lidského těla.

Trápí vás alergie? Vyberte si speciální hypoalergenní přikrývku

Alergie na roztoče dokáže pěkně potrápit. Jakožto alergici byste proto měli výběru přikrývky věnovat zvláštní pozornost a vybrat si ideálně hypoalergenní přikrývku s antibakteriálními vlastnostmi. V umělém vlákně se totiž na rozdíl od peří roztoči nedrží, a pokud budete přikrývku prát alespoň jednou za 3 měsíce, výrazně se vám uleví od příznaků alergie.

3. Zvolte správné rozměry peřiny

Nakonec zbývá zvolit už jen správný rozměr peřiny. V Česku je standardní rozměr přikrývky 200 × 140 cm, ten ale nemusí stačit každému. Pokud máte radši pocit, kdy se do peřiny zachumláte od hlavy až k patě, a nechcete, aby vám z ní koukaly nohy, zvolte peřinu v prodloužené délce nejčastěji 220 × 140 cm. Samostatnou kategorii pak tvoří tzv. francouzské přikrývky s rozměry 220 × 200 cm. Tento typ je určen na dvoulůžko a vyspí se pod ním dva lidé.

Atypické přikrývky

Sháníte atypickou přikrývku, ale nikde jste nenašli rozměr, který potřebujete? Rádi vám zhotovíme přikrývku v jakémkoli rozměru, který si zvolíte. Stačí vyplnit kontaktní formulář a o vše další už se postaráme.

Tipy na závěr, které při výběru přikrývky oceníte:

  • Přikrývku vybírejte ideálně od českého výrobce s dlouholetou tradicí – jedině tak budete mít jistotu, že peřina bude opravdu kvalitní.
  • Vždy je lepší, pokud materiál peřiny disponuje certifikátem zaručujícím jeho kvalitu. Naše přikrývky jsou opatřeny německým certifikátem Öko-Tex Standard 100, který zaručuje jemnost, stálobarevnost, dlouhou životnost, ale především zdravotní nezávadnost. 
  • Jestliže si pořizujete peřinu v prodloužené délce, nezapomeňte si k ní dokoupit také povlečení, které vám na ni bude rozměrově sedět.