3 kroky, jak vybrat novou přikrývku

On:
3 kroky, jak vybrat novou přikrývku

Pro mnoho z nás jsou přikrývky nejen praktickou věcí, ale také přinášejí pocit bezpečí a komfortu. V tomto článku se zaměříme na 3 klíčové kroky, které vám pomohou vybrat tu správnou přikrývku pro vaše potřeby.

Používání přikrývek je pro mnohé z nás útulnou a nezbytnou součástí spánku, která sahá až do našeho dětství. Když jsme byli malí, přikrývky nám každý večer přinášely pocit bezpečí a ochrany, což nám pomáhalo snáze usnout. Díky nim jsme také mohli být jisti, že nás v průběhu noci nebudou trápit chladné nohy či prochladlý záda, protože přikrývka nás udržovala v teple a komfortu.

Tento zavedený rituál jsme si přirozeně odnesli i do dospělosti. Spánek pod přikrývkou nám přináší nejen tu vytouženou tepelnou pohodu, ale také pomáhá regulovat tělesnou teplotu během noci.

Kromě praktických výhod má přikrývka i psychologický význam – její tíha a textura působí uklidňujícím dojmem a mohou dokonce snižovat úroveň stresu a úzkosti. Proto není divu, že si toto malé společníka k nočnímu odpočinku oblíbili lidé po celém světě a že se stala tak důležitou součástí našich ložnic.

Při hledání nové přikrývky se často setkáváme s bohatou škálou možností, které mohou být matoucí. Na trhu je nepřeberné množství různých variant ať už jde o velikost, materiál, hřejivost, váha atd.  Jak ale vybrat tu pravou přikrývku a od čeho se odrazit?

hřejivost přikrývky

Krok číslo 1 - Hřejivost přikrývky

Začněte od nejdůležitějšího kritéria – hřejivost přikrývky. Vaše volba by měla reflektovat, zda během noci trpíte chladem nebo naopak preferujete chladnější prostředí a často se odhalujete. Mnoho lidí ocení možnost střídat dvě přikrývky – jednu pro letní měsíce a druhou pro zimu. Pokud však máte doma celoročně konstantní teplotu, může být ideálním řešením univerzální celoroční přikrývka s průměrnou hmotností okolo 2000 g, která se stala velmi oblíbenou díky své všestrannosti.

Někteří výrobci přikrývek je kategorizují podle hřejivosti na stupnici od 1 do 5. 

Stupeň 1 je perfektní pro letní měsíce, nabízí lehkost a odvádí vlhkost, což pomáhá předcházet pocení během noci – například ultralehká přikrývka Summer s hmotností 1000 g.

Stupeň 2 je vhodný pro jarní až podzimní období a při stálé teplotě okolo 22 °C poslouží dobře i v zimě. 

Stupeň 3 je často volbou pro ty, kteří preferují přikrývku pro celoroční využití

Stupeň 4 zahrnuje termo deky pro extra teplo, vhodné pro zimomřivé.

A nakonec stupeň 5 je navržen pro ty, kdo hledají maximální teplo v chladných prostorách, často z přírodních materiálů, které poskytují výjimečné teplo. Pokud preferujete syntetické materiály, můžete zvolit například přikrývku Polar s hmotností 2450 g, což je hodnota srovnatelná s péřovou přikrývkou.

materiály přikrývek

Krok číslo 2 – Výběr materiálu pro přikrývky

Při hledání ideální přikrývky se setkáte s pestrým výběrem materiálů, které sahají od přírodních až po moderní syntetické alternativy. Pokud máte rádi klasiku, můžete sáhnout po přírodních výplních, jako je peří a prachové peří, nebo jejich kombinaci. Přikrývky s peřím jsou často robustnější a poskytují pevnější oporu, zatímco prachové peří je známé pro svou měkkost a je často vyhledáváno pro svůj luxusní pocit, obzvláště pak v podobě husího peří. Nicméně pamatujte, že péče o přírodní výplně může být náročnější – často vyžadují praní ve velkokapacitních pračkách nebo odborné čistírny kvůli své objemnosti.

Pro ty z vás, kdo hledají praktičtější a hypoalergenní řešení, jsou tu syntetické výplně. Tyto jsou obvykle vyrobeny z kombinace bavlny a polyesteru nebo z dutých vláken, které poskytují různé úrovně hustoty a pevnosti. Jsou ideální volbou pro alergiky, jelikož jsou odolné proti roztočům. Co se týče údržby, syntetické přikrývky jsou velmi vděčné – můžete je prát opakovaně a většinou vydrží až deset let. S touto volbou si ulehčíte práci a zároveň si zajistíte komfortní spánek.

Podívejme se společně na nejčastější materiály pro výrobu přikrývek:

- Duté vlákno má výbornou schopnost odvádět pot. Tento materiál je vhodný pro alergiky i díky možnosti častého praní, aby se zabránilo množení alergenů. Důležité je vybírat lůžkoviny, které lze prát na minimálně 60 °C, aby byla zajištěna správná hygiena. 

- Mikrovlákno se může zdát podobné dutému vláknu, ale je až desetkrát tenčí. Přikrývky z mikrovlákna jsou nesmírně lehké a nabízejí skvělé termoregulační schopnosti. Výborně odvádí vlhkost a jsou prodyšné, navíc je lze prát na 60 °C, což je ocení každý alergik.

- Lyocel, vyráběný z dřevité buničiny, je přírodní a prodyšný materiál, který je ideální pro letní měsíce. Díky své vysoké savosti je perfektní pro ty, kteří se v noci potí, a díky antibakteriálním vlastnostem také pro osoby s citlivou pokožkou.

- Peří je synonymem pro pohodlí a skvělou izolaci, proto je nejvhodnější pro zimní období nebo pro chladnější domovy. Je měkké a dokonale se přizpůsobí tvaru těla. Avšak peřové přikrývky vyžadují speciální péči a musí být čištěny ve specializovaných čistírnách, což může být nevýhodou, stejně jako fakt, že nejsou vhodné pro alergiky.

- Vlna se přirozeně přizpůsobí teplotě těla, v létě chladí a v zimě hřeje, což ji činí vhodnou pro celoroční použití. Má vysokou samočistící schopnost, nicméně vyžaduje chemické čištění.

- Hedvábné výplně z divokého hedvábí se mohou pochlubit výjimečnou schopností absorbovat vlhkost a stejně jako vlna regulují teplotu, což je ideální pro ty, kdo se v noci potí.

Výběr správného materiálu přikrývky může výrazně ovlivnit kvalitu vašeho spánku, proto si důkladně rozmyslete, které vlastnosti jsou pro vás nejdůležitější. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv materiál, vždy pamatujte na jeho správnou údržbu, aby vám přikrývka sloužila co nejdéle a zůstala hygienická a bezpečná. Zvláště pro alergiky vybírejte velmi pečlivě. Alergie různého druhu jsou v dnešní době běžným jevem, který potrápí mnoho z nás. Není to nic příjemného, zvláště když zjistíme, že naše ložní prádlo může být jedním z viníků alergických reakcí. To je často způsobeno roztoči, kteří se v přikrývkách a polštářích rádi usazují. Když si vybíráme nové ložní prádlo, měli bychom proto dbát na výběr materiálu. Hypoalergenní materiály, jako jsou duté vlákno, mikrovlákno nebo kvalitní bavlna, jsou pro alergiky skvělou volbou.

Nicméně, ještě důležitější než samotný materiál, je pravidelná a správná údržba našich přikrývek a polštářů. Abychom zajistili jejich čistotu a minimalizovali přítomnost alergenů, je vhodné je prát poměrně často – a to ideálně při teplotě 60 stupňů Celsia nebo vyšší. Tento způsob praní pomáhá efektivně odstranit nežádoucí roztoče a zanechá vaše ložní prádlo svěží a bezpečné pro pohodlný spánek.

velikost přikrývky

Krok číslo 3 – velikost přikrývky

Je dobré si nejdřív ujasnit, zda budete pod peřinou odpočívat sami, nebo zda se k vám přitulí i vaše drahá polovička.

Pokud obvykle spíte sami, doporučujeme zvolit přikrývku o rozměru 135x200 cm nebo prodlouženou variantu 135x220 cm.  Obecně platí, že přikrývka by měla přesahovat vaši tělesnou výšku o 20 až 30 cm, aby vám poskytla dostatečné pohodlí a teplý spánek. Pokud toto kritérium nesplňuje klasická délka 200 cm, ideální volbou pro vás bude prodloužená varianta o délce 220 cm. Kratší přikrývka by mohla vést k tomu, že se nebudete moci kompletně a pohodlně přikrýt, což by mohlo narušit kvalitu vašeho spánku. A právě dobrý noční odpočinek je klíčem k tomu, abyste se ráno probudili plní energie a odpočatí.

Pokud máte rádi sdílení tepla a pohodlí s vaším partnerem během spánku pod společnou přikrývkou, ideální volbou jsou takzvané francouzské přikrývky. Tyto přikrývky jsou k dostání v široké škále velikostí, aby vyhovovaly různým potřebám a preferencím. Mezi nejoblíbenější rozměry patří 200x200 cm, pro ty, kdo hledají trochu více prostoru, je tu rozměr 200x220 cm a pro maximální komfort a volnost se nabízí i velikost 220x240 cm. Vyberte si tu, která nejlépe odpovídá vašemu způsobu spánku a velikosti vaší postele.

A samozřejmě, nezapomínejme, jak důležité je pohodlí i pro naše nejmenší! Dětské přikrývky se nejčastěji nabízejí v rozměrech 90 x 135 cm nebo 100 x 135 cm. 

jak rychle převléct přikrývku

Tip, jak co nejrychleji povléct přikrývku

Známe to všichni – čím rozměrnější peřina, tím větší výzva ji obléci do čistého povlečení. Přesto to je úkol, se kterým si hravě poradíte. Máte před sebou dvě osvědčené metody, jak na to.

První metoda. Chyťte peřinu za rohy a postupně je protlačte dovnitř povlečení. Jakmile dosáhnou peřina i povlečení správné pozice, uchopíte je oběma rukama a setřepete látku směrem dolů, aby se peřina rovnoměrně rozložila.

Druhá metoda. Otočte povlečení naruby a vsuňte ruce do jeho rohů. Pak sevřete rohy peřiny a celé povlečení překlopíte a stáhnete přes peřinu, až bude peřina kompletně obalená.

Obě metody jsou efektivní, a tak si můžete vybrat tu, která vám bude příjemnější. S trochou praxe se stane převlékání peřiny hračkou!

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec