Vážení zákazníci, právě u nás probíhá celozávodní dovolená, která potrvá do 2.8.2024.
Veškeré přijaté objednávky budou expedovány až v týdnu od 5.8.2024.
Velkoobchodní objednávky vyřizujeme na mobilním čísle 774 802 475
Po dobu dovolené pro Vás máme 10% slevu na celý nákup (neplatí na zlevněné zboží) S KÓDEM POCKAMSI 

Proč (ne)použít aviváž?

On:
Proč (ne)použít aviváž?

Existuje mnoho důvodů, proč saháme po aviváži. Dodává oblečení svěží vůni, snižuje jeho statickou přilnavost a zanechává ho krásně hebké a jemné na dotek.

Někteří lidé považují prací prostředek a aviváž za stejně důležité. Přemýšleli jste někdy o tom, jak aviváž funguje a zda opravdu má pozitivní vliv na vaše povlečení?

Níže uvádíme odpovědi na některé z nejčastěji kladených otázek týkajících se praní povlečení a oblečení s použitím aviváže.

Kdy aviváž nepoužívat?

Při praní sportovního a funkčního oblečení.

Proč? Je to proto, že sportovní a funkční oblečení má být prodyšné. Použitím aviváže zničíte vlákna a tím i jejich funkčnost. To samé se týká např. legín – kvůli aviváži se póry materiálu ucpou a zničí schopnost odvádět vlhkost.

Při praní osušek a ručníků

Zlaté pravidlo zní – pokud materiál musí vsakovat vodu, neměl by přijít do kontaktu s aviváží. Používání aviváže může snížit savost ručníků a osušek.

Při praní spodního a dětského prádla

Spodní prádlo, dětské prádlo a dětské povlečení je vyrobeno z jemných materiálů, které je třeba prát a sušit šetrně. Aviváž může poškodit tkaniny a zhoršit prodyšnost prádla.

Místo použití aviváže příště přidejte trochu octa. Ocet prádlo změkčí, odstraní zápach, dezinfikuje a díky tomu neusadí v pračce vodní kámen. A nebojte se, pach octu nebude vůbec cítit. Ocet se hodí přidávat do pračky prakticky kdykoli.

Nevýhody aviváže

nevýhody aviváže

Dráždivé chemické látky

V mnoha avivážích se hojně vyskytují chemické látky, které nejsou vhodné pro malé děti nebo alergiky. Jistě, tyto látky mohou změkčit a provonět prádlo, ale je třeba myslet i na potenciální vedlejší účinky (např. astma, podráždění pokožky a další). 

Neudržitelné

Pokud dáváte přednost ekologickým a udržitelným výrobkům, je lepší se většině avivážím vyhnout. V současné době je k dispozici řada aviváží, které obsahují chemické látky na bázi ropy.

Obalení

Aviváže možná dobře změkčují tkaniny, ale také přidávají “vrstvu”, která se po čase zvětšuje. Tato vrstva zabraňuje pronikání vody do povlečení a prádla během pracího cyklu, a to znamená, že se vaše oblečení nevypere tak důkladně jako dříve. Navíc, kvůli této vrstvě je prádlo méně prodyšné.

Usazování aviváže nejenže poškozuje tkaninu, ale může mít vliv i na pračku a sušičku prádla, čímž se snižuje jejich účinnost. 

Savost

Aviváž a ručníky nejsou kamarádi. Ručníků a osušek si ceníme pro jejich savost a při opakovaném používání aviváže jsou ručníky méně savé.

Výhody aviváže

nevýhody aviváže

Zachovává barvy

Aviváž pomáhá chránit vaše oblečení a povlečení před blednutím a žmolkováním. Je to proto, že povrchově aktivní látky v avivážích poskytují další vrstvu, která chrání vlákna před třením během praní. Díky tomu oblečení rychle nevybledne. Další výhodou je, že se méně žmolkuje, takže už žádné (nebo alespoň mnohem méně) nepoddajné žmolky.

Změkčuje

Mezi hlavní výhody používání aviváže patří to, že jakákoliv tkanina je měkčí, nadýchanější a příjemnější na dotek. Aviváž obalí vlákna, a proto redukuje statickou elektřinu (snížením tření vlaken během praní), která vás jinak může dráždit, obzvlášť pokud máte suchou nebo citlivou pokožku.

Usnadňuje žehlení

Znáte někoho, koho žehlení skutečně baví? Zatímco mytí nádobí může být pro mnohé docela uklidňující povinností, žehlení je pouze něco, co se musí udělat. 

Když použijete aviváž, žehlení se pro vás stane menší výzvou. Aviváž z oblečení vypuzuje vodu, čímž vyhlazuje případné záhyby, které by vznikly na oblečení. Ušetří vám tím čas i pracnost při žehlení. Některé věci se již nebudou muset žehlit!

Zrychluje sušení

Pokud spěcháte na konkrétní outfit, a přesto je třeba právě tyto šaty vyprat, přidáním aviváže se tento outfit usuší rychleji, než kdybyste použili pouze prací prostředek. 

Jak to? Aviváže pomáhají urychlit odpařování vody, takže se doba sušení výrazně zkrátí.

Krásně voní

Snad největší výhodou aviváže je, že dodává prádlu příjemnou vůni, která může vydržet i několik dní. 

Podtrženo, sečteno – je aviváž nutná?

Nyní znáte výhody a nevýhody aviváže, ale otázkou zůstává: je nezbytný?

Výhody aviváže: 

  1. Dodává měkkost, snižuje jeho statickou přilnavost a snižuje blednutí barev.
  2. Dodává vláknům pružnost, takže oblečení lépe drží tvar.
  3. Pomáhá při schnutí a žehlení prádla
  4. Díky němu vaše oblečení voní ještě dlouho po vyprání.

Nevýhody aviváže:

  1. Obsahuje chemické látky, které mohou dráždit pokožku, vyvolávat astma nebo jiné zdravotní problémy.
  2. Chemické složení většiny aviváží není udržitelné, kvůli těžké odbouratelnosti z odpadních vod.
  3. Obal, způsobený aviváží, může časem ovlivnit “pratelnost” a pocit čistoty prádla.
  4. Usazeniny mohou také časem zhoršit účinnost praček a sušiček.
  5. Ničí některé tkaniny, včetně kašmíru, vlny a mikrovlákna.
  6. Snižuje savost a prodyšnost prádla.

Sečteno a podtrženo – aviváž není nutná a její nevýhody výrazně převažují nad výhodami. Aviváž obsahuje chemické látky, které mohou mít vliv na vaše zdraví, a obal, který zanechává, může časem zničit vaše oblečení a poškodit pračku a sušičku.

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec