Tento týden doprava do Balíkovny zdarma.

Jak se starat o krepové povlečení?

On:
Jak se starat o krepové povlečení?

Přinášíme užitečné rady a tipy, jak udržet vaše krepové povlečení v perfektním stavu a prodloužit jeho životnost. Vysvětlíme, jak prát, změkčit a skladovat krepové povlečení, odpovíme na otázky ohledně použití aviváže, žehlení a vlastností krepového povlečení. 

Jak prát krepové povlečení?

praní krepu

Krepové povlečení je specifickým druhem textilu, který vyžaduje určitou péči při praní. Abychom zachovali jeho kvalitu a životnost, je důležité dodržovat následující pokyny:

Výběr správného pracího prostředku. Použijte jemný a hypoalergenní prací prostředek. Vyvarujte se prostředkům s přílišnou vůní nebo silnými chemikáliemi, které mohou povlečení poškodit. Doporučujeme používat kvalitní prací prostředek bez optických zesvětlovačů, které mohou ovlivnit barvu povlečení

Střední teplota vody. Prádlo je nejlépe prát vlažnou vodou (kolem 30-40°C), aby se minimalizovalo riziko zežloutnutí nebo změny barvy krepového materiálu. Teplota praní by neměla překročit 60°C – vyšší teploty by mohly poškodit tkaninu

Otočte povlečení naruby. Předejdete tím tomu, aby se krepová tkanina poškodila nebo nabrala na hrubosti.

Zapněte zipový uzávěr. pokud máte zapínání na knoflík, je potřeba nechat povlečení rozepnuté.Tento krok pomáhá chránit uzávěry povlečení před přímým kontaktem s bubnem pračky.

Perte zvlášť. Praní krepového povlečení by mělo probíhat vždy odděleně od ostatního prádla. Tímto způsobem se zabrání přenosu barvy či vláken z jiných materiálů.

Po skončení praní stačí krepové povlečení vyjmout z pračky a pověsit na sušák nebo vložit do sušičky. Sušení v sušičce se obecně nedoporučuje, protože vysoká teplota může poškodit tkaninu a ovlivnit barvy. Pokud však sušičku používáte, je nutné povlečení sušit také naruby a raději zvolit jemný program s nižší teplotou.

Dodržováním těchto pokynů zajistíte, že vaše krepové povlečení zůstane dlouho krásné a zachová si svou původní kvalitu.

Jak změkčit krepové povlečení?

změkčení krepu

Naše krepové povlečenínení třeba změkčovat – z výroby máme rovnou měkčený krep z 100% bavlny, jeho jemnost a hebkost je jedním z hlavních důvodů, proč lidé z celé republiky volí naše krepové povlečení. Pokud chcete tuto jemnost udržet, můžete vyzkoušet následující tipy:

Použijte ocet. Přidejte malé množství bílého octu (0,04cl) do posledního cyklu oplachování během praní. Prádlo budě vláčné a nebude cítit kyselým zápachem. Ocet pomůže udržet měkkost a zároveň odstraní zbytky pracího prostředku. Mimo jiné ocet dezinfikuje povlečení a navíc funguje jako ustalovač a barvy na povlečení mnohem dyl vydrží a neblednou. 

Jemný sušič. Pokud používáte sušičku, nastavte ji na nízký tepelný stupeň a nepřeplňujte ji. Přeplnění může vést k tomu, že povlečení se zmačká a ztratí svou jemnost.

Aviváž. Aviváže na rostlinné bázi jsou šetrnější k textilu než tradiční měkčící prostředky, které mohou obsahovat tvrdé chemikálie. Vyberte si hypoalergenní aviváž na bázi rostlin a přidejte ho k praní.

Jak skladovat krepové povlečení?

skladování krepu

Správné skladování je klíčové pro udržení krepového povlečení v dobrém stavu. Zde je několik tipů:

Čistota je na prvním místě. Před skladováním se ujistěte, že je povlečení čisté a suché. Jakékoli zbytky vlhkosti mohou způsobit plísně a nepříjemný zápach.

Uchovávejte v suchém prostoru. Skladujte krepové povlečení na suchém místě, aby se předešlo vzniku plísní nebo roztočů.

Chraňte před sluncem. Přímé sluneční světlo může způsobit vyblednutí barvy krepového povlečení. Skladujte ho v temném prostoru nebo v ochranném obalu.

Použijte látkový pytlík. Pokud máte krepové povlečení, které nepoužíváte pravidelně, uložte ho do prodyšného látkového pytlíku. To pomůže udržet povlečení čisté a chránit ho před prachem.

Časté otázky ohledně krepového povlečení.

1. Je krepové povlečení vhodné pro alergiky?

Ano, krepové povlečení je obvykle vhodné pro alergiky, protože krepová tkanina je prodyšná a odolná, proto neumožňuje snadné pronikání alergenů. Nicméně, pravidelná údržba, včetně praní a čištění, je stále důležitá pro minimalizaci alergických reakcí.

2. Můžu používat aviváž na krepovém povlečení?

Aviváž se obvykle nedoporučuje pro krepové povlečení a zde jsou důvody proč: 

 1. Ztráta textury. Krepová tkanina má charakteristickou texturu, která je základem jejího šarmu. Použití aviváže může texturu narušit a tkaninu udělat méně vzdušnou na dotek.
 2. Ztráta prodyšnosti. Aviváž obsahuje látky, které mohou negativně ovlivnit jednu z klíčových vlastností krepu – jeho prodyšnost.
 3. Možné alergické reakce. Aviváž obsahuje chemikálie, které mohou způsobit alergické reakce u citlivých jedinců. Pokud trpíte alergiemi, je lepší se vyhnout používání aviváže.

Pokud chcete povlečení provonět, zkuste místo aviváže použít ocet, jak jsme zmínili v první části.

3. Musím žehlit krepové povlečení?

Jedna z hlavních výhod krepového povlečení je, že je nemačkavé, proto s krepovým povlečením se vyhnete zdlouhavému žehlení. Navíc se krep ani nesmí žehlit. Po usušení krepové ložní prádlo stačí složit a dát do komody. Žádné další starosti.

4. Z jakého materiálu je krepové povlečení?

Krep se vyrábí ze 100% bavlny. Krepový materiál je kvalitní a prodyšný, což ho činí ideálním pro použití po celý rok. Jeho jedinečný vzhled je dán typickým krepováním, které střídavě vytváří hladké a zvrásněné pruhy. Nabízíme široký sortiment krepového povlečení, které je vyrobeno z 100% bavlny. Látka naších krepových povlečení je navíc barvena reaktivními barvami, což zajišťuje stálobarevnost i po mnoha pracích cyklech. Můžete se tedy těšit na kvalitní a dlouhotrvající povlečení. Materiály, z kterých naše povlečení vyrábíme, mají německý certifikát kvality Öeko-Tex Standard 100, který zaručuje, že neobsahují škodlivé látky a jsou zdravotně nezávadné.

4. Jaké jsou výhody krepového povlečení?

Kvalitní krep ze 100% bavlny je příjemný na dotek, skvěle izoluje, v létě chladí a v zimě hřeje. Vzhledem k tomu, že je skvěle prodyšné, nebudete se pod ním tolik potit. 

Je vhodný i pro alergiky a astmatiky. 

Jeho údržba je jednoduchá, nemačká se a málokdo zůstane jen u jedné sady. 

Krepové povlečení je vhodné i pro děti. A to nejen z hlediska údržby, ale také proto, že se ani při častém praní neopotřebuje. Zachová si svůj vzhled, bude příjemné na dotek a ani při častém praní neztratí nic ze svých výhod.

5. Proč zvolit krepové povlečení firmy Zdeněk Staněk?

Krepové povlečení vyrábíme od roku 1992 s láskou a péčí o detaily ze 100% bavlny. Je to kvalitní povlečení z měkčeného krepu, které při správné péči vydrží dlouhá léta. Naše krepové povlečení je odolné, prodyšné, nemačkavé a nežehlivé.

Kontrolní seznam jak se starat o krepové povlečení.

Jak prát krepové povlečení?

 1. Použijte jemný a hypoalergenní prací prostředek bez optických zesvětlovačů.
 2. Prat na 40°C (max. 60°C –  vyšší teploty by mohly poškodit tkaninu).
 3. Otočte povlečení naruby, zapněte zipový uzávěr a rozepněte knoflíky.
 4. Vždy praní krepového povlečení odděleně od ostatního prádla.
 5. Nejlépe sušit na vzduchu, pokud budete prádlo sušit v sušičce, zvolte šetrný proces se sníženou tepelnou aktivitou.

Jak změkčit krepové povlečení?

 1. Přidejte malé množství (cca 0,04cl) bílého octu do posledního oplachovacího cyklu během praní.
 2. Pokud používáte sušičku, nastavte ji na nízký tepelný stupeň a nepřeplňujte ji.
 3. Použijte hypoalergenní aviváž na rostlinné bázi.

Jak skladovat krepové povlečení?

 1. Ujistěte se, že je povlečení čisté a suché před skladováním.
 2. Skladujte v suchém prostoru, aby se zabránilo plísním a nepříjemnému zápachu.
 3. Chraňte před přímým slunečním zářením, abyste zabránili vyblednutí barvy.
 4. Máte-li nepoužité krepové povlečení, uložte ho do prodyšného látkového pytlíku, aby se chránilo před prachem.

Krepové povlečení bude sloužit dlouhá léta, pokud budete dodržovat naše tipy. Udržujte své povlečení v perfektním stavu a dopřejte si každou noc luxusní spánek, který si zasloužíte!

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec