Jak prostřít vánoční stůl: Tradičně, jednoduše i originálně

Jak prostřít vánoční stůl: Tradičně, jednoduše i originálně

Zdroj: Unsplash

Za chvíli je to tu zase. Okamžik, kdy se nastrojíme do svátečního oblečení, usedneme k vyšperkovanému stolu a s chutí se pustíme do štědrovečerní večeře. Máte pocit, že vaše štědrovečerní tabule vypadá každý rok stejně? Inspirujte se našimi tipy, jak prostřít vánoční stůl – tradičně i originálně. 

Aby všechno hezky ladilo

Hlavní roli hraje během štědrovečerní večeře pochopitelně výtečné menu, avšak i prostřený stůl má na sváteční atmosféře jistou zásluhu. Z obyčejně prostřeného stolu s pár svíčkami lze pomocí jednoduché výzdoby vykouzlit nádhernou tabuli, která hodování povznese na úplně jinou úroveň. 

Chystejte s předstihem

Naše rada na úvod zní: Nachystejte si vše s předstihem. Chápeme, že v klasickém předvánočním shonu pravděpodobně nezbývá na přípravu stolní výzdoby čas. Zkuste si však alespoň promyslet, do kterých barev letos tabuli sladíte a v jakém stylu se ponese. Alespoň den před Štědrým dnem se poohlédněte po svátečním ubrusu, zkontrolujte servis i to, zda máte dostatek příborů a pěkné ubrousky.

Barva Vánoc 2021? Elegantní bílá

Co se barev týče, troufneme si říct, že většina z vás si Vánoce spojí s tradiční červenou, zlatou či zelenou. Možná vás tedy (příjemně) překvapí, že barvou Vánoc 2021 se stala bílá. Ta odráží čistotu, jas a světlé zítřky. Spolu s bílou se mezi trendy barvami drží také šedá, stříbrná a béžová, žádnou divočinu tedy letos opravdu nečekejte. Výhodou je, že neutrální vánoční barvy se dají skvěle kombinovat mezi sebou a v kombinaci se zeleným jehličím vypadají elegantně. 

Základem je sváteční ubrus nebo vánoční běhoun

Přestože po celý rok se na vašem jídelním stole vyjímá pouze prostírání, Vánoce jsou slavností, která si nějaký ten ubrus zaslouží – sváteční, avšak vkusný. Na bílém či béžovém ubruse hezky vynikne sváteční prostírání a celkově tyto barvy působí nejslavnostněji. Pyšní se vaše jídelna krásným masivním stolem a přijde vám škoda ho zakrývat? Vyměňte ubrus za vánoční běhoun na stůl, na který pak můžete naaranžovat jehličí a svícny.

Zdroj: Unsplash

1. Tradiční vánoční tabule

Skvělé. Ubrus, případně běhoun máte, sváteční skleničky i nádobí jste vylovili ze skříně, teď přichází na řadu dekorace, jimiž stůl rozzáříte. V tradičním pojetí by na štědrovečerním stole určitě neměl chybět adventní věnec, květina ukrytá pod názvem vánoční hvězda či svícen. Stélka z jehličí uprostřed stolu navodí krásnou zimní atmosféru a vytvoří perfektní podklad pro vysoké svícny a ozdoby. Místo jehličí lze použít také stužku z organzy, kterou sladíte se zbytkem dekorací u vás doma. 

Nezapomeňte také na sváteční prostírání, na které vyskládáte mělké a potom hluboké talíře. Vedle talířů pak srovnejte příbory – zleva doprava položte vidličku, nůž a lžíci tak, aby je hosté mohli brát postupně zvenčí. Stůl pak můžete doladit plátky sušeného pomeranče nebo kousky celé skořice.


Zdroj: Unsplash

2. Jednoduchá a elegantní tabule ve skandinávském stylu

Říká se, že méně je někdy více. Ne vždy je nutné stůl zasypat dekoracemi – občas postačí jen aranžmá z čerstvých květin, které vypadají krásně i o Vánocích. Líbí se vám interiéry a dekorace ve skandinávském stylu? Pak na vánoční stůl přidejte místo jehličí eukalyptus a bílé vysoké svíčky. Ubrousky pak svažte do ruliček obyčejným provázkem a vložte do hlubokých talířů. 

Zdroj: Unsplash

3. Originální vánoční tabule

Způsobů, jak vánoční stůl ozvláštnit něčím zajímavým, je mnoho. V případě, že máte kulatý stůl a možnost zavěsit nad něj velký adventní věnec, zkuste to. Uvidíte, že výsledek bude ohromující. Chcete-li, aby váš stůl zářil více než hvězda Orion, umístěte na něj kromě svíček i světelné řetězy. Jestliže se u štědrovečerní tabule sejdete v opravdu hojném počtu, můžete každému z hostů vyznačit místo jmenovkou zasazenou v šišce a prokázat tak svou nápaditost.

Přečtěte si také jak ušít ubrusjaký vybrat polštář pro batole nebo jak vyprat pérový polštář.


NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY