Od bílé rostlinky až po textilii. Poznejte svět populární bavlny

Od bílé rostlinky až po textilii. Poznejte svět populární bavlny

Zdroj: Unsplash

Tajemství kvalitních lůžkovin tkví především v materiálu. V jeho kvalitě, zpracování i vlastnostech. Proto sázíme na 100% bavlnu, která splňuje snad vše, co je k výrobě úžasného povlečení třeba. Odkud bavlna pochází, jak se zpracovává a proč je celosvětově tak oblíbená? To a ještě více se dozvíte v článku.

Bavlnu všichni známe. Máme z ní pravděpodobně tričko, kuchyňský ubrus či ručník, málokdo si však umí představit, jak vlastně tento materiál vypadá v původním stavu a jak se vyrábí. Bavlnu tvoří jemná bílá vlákna, která se získávají ze semen rostlin z rodu Gossypium, tedy tzv. bavlníků. Bavlněné plantáže tak připomínají ohromné pole poseté malými kousky bílé cukrové vaty.

Věděli jste, že: 

... v 19. století tvořila bavlna až 80 % z celkové textilní produkce a ve 21. století pak měla na celkové spotřebě textilních materiálů třetinový podíl? Mezi přední pěstitele bavlny patří Čína, USA, Indie, Pákistán a Uzbekistán. Zajímavostí také je, že bavlna je zdrojem obživy více než 200 milionů lidí na světě, kteří ji pěstují, zpracovávají či s ní obchodují.

Kde se vzala, tu se vzala – bavlna

Úplně první zmínky o bavlně pocházejí z Indie ze 4. století př. n. l., podle kterých se například v 7. století př. n. l. se evidentně poprvé exportovala do dalších zemí. V 16. století pak Arabové přivezli bavlnu do Španělska, odkud dále putovala do Ameriky. Pěstování bavlny za účelem prodeje však začalo v Egyptě, Indii a Peru. 

Bavlník chlupatý tvoří až 90 % celkové sklizně

Nejstarší ilustrace kolovrátku lze najít už v indických spisech z 11. století. První opravdový stroj na předení byl však vynalezen až v 16. století ve Velké Británii a právě on zapříčinil vzestup bavlny na místním trhu. Celkem existuje něco kolem 65 druhů bavlníku, nicméně na výrobu textilií se používá pouze několik z nich. 

Až 90 % celkové sklizně tvoří bavlník chlupatý (Gossypium hirsutum), jde o jednoletý keř s bílými až mírně nažloutlými vlákny. Nejcennějšími vlákny se pyšní bavlník keřovitý, pocházející z ostrova Barbados. Ten se pěstuje zejména v USA, Peru a Egyptě.

Věděli jste, že: 

... k růstu bavlníku je potřeba 150–200 dnů bez mrazu a 10–30 m³ vody na 1 kg bavlněných vláken? Faktem je, že na pěstování bavlny je potřeba opravdu dost vody. Právě dopad na planetu je jedním z důvodů, proč se do popředí dostává organická bavlna, která se pěstuje přirozeným způsobem bez použití chemikálií.

Zpracování bavlny

Aby se bavlna stala textilií, musí ujít poměrně velký kus cesty a projít procesem tzv. přadení. Název shrnuje několik různých operací, jako je čištění, sušení, mísení a dále úplně závěrečnou fázi zvanou předení.

Trocha alchymie aneb Proces přadení

Možná vás překvapí, že téměř tři čtvrtě celosvětové sklizně se provádí ručně, pro zbytek se využívají speciální bavlníkové kombajny. Ty bavlnu sklízejí do kompaktních bloků a následně je pomocí odzrňovacích strojů zbavují tobolek. Vyčesaná bavlna se poté transportuje do prádelny a pak následuje již zmiňovaný proces přadení. V úplně poslední fázi se vlákna obarví a na tkalcovském stavu se z nich vyrobí látka.

Bavlna a příměsi

Hotová bavlna se pak z 90 % skládá z celulózy, zbytek tvoří voda, bílkoviny, tuky a vosky. Pro dosažení maximální kvality lůžkovin je nejlepší 100 % bavlna, kterou využíváme na výrobu povlečení již více než 20 let. V rámci oděvního průmyslu se pak bavlna používá spíše s příměsí, typicky třeba s elastanem či polyesterem, aby byly látky elastičtější a odolnější. 

Vlastnosti bavlny

Za populárností bavlny stojí především její vlastnosti. Jen marně byste na trhu hledali tak odolný materiál, jako je bavlna. Díky výborné savosti se také stala nejvhodnějším materiálem na výrobu ručníků, osušekpovlečení a prostěradel. Kromě toho:

  • se dobře barví,
  • je hřejivá,
  • je prodyšná,
  • je měkká a příjemná na dotek,
  • ji lze prát a žehlit na vysokou teplotu,
  • je cenově dostupná.

Přečtěte si také články na téma jak prát peřiny, co říkají značky na prádle a jak prát ručníky a osušky.


NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY