Na kvalitě záleží. Jak poznat skutečně kvalitní povlečení?

Na kvalitě záleží. Jak poznat skutečně kvalitní povlečení?

Zdroj: Unsplash

Není povlečení jako povlečení. Jak ale poznat rozdíl mezi tím kvalitním a nekvalitním? Na jaké parametry se při jeho koupi zaměřit? Máme pro vás jednoduchý návod, jak nekupovat zajíce v pytli a vybrat si to nejlepší, co trh s povlečením nabízí. 

Jak poznat kvalitní povlečení?

Pokud si povlečení vybíráte v kamenném obchodě, pak jeho kvalitu z větší části posoudíte hlavně na omak. Zkrátka si „osaháte“, zda je vám jeho materiál příjemný natolik, že v něm budete chtít každý večer usínat. Nicméně v době, kdy více než polovina Čechů nakupuje přes internet, je potřeba umět si kvalitu povlečení ověřit i online. Pojďme se podívat, na jaké parametry se při koupi povlečení zaměřit. 

1. Hustota vláken

Při výběru povlečení se nenechte zmýlit – o kvalitě totiž nerozhoduje jeho gramáž, ale hustota vláken na palec čtvereční. Nejdéle vám tedy vydrží povlečení, které je z dlouhých a tenkých vláken s vysokou hustotou a pevností. Takové povlečení mívá hustotu od 200 do 300 nití na palec čtvereční, cokoliv pod 200 nití značí nižší kvalitu. Nejvyšší evropská úroveň hustoty vláken přitom dosahuje 300 nití na palec čtvereční. 

2. Materiál povlečení

Neméně důležitou roli hraje samotný materiál. Platí přitom pravidlo, že čím organičtější materiál, tím lepší. Absolutní sázkou na jistotu je 100% bavlna, ze které se mimo jiné vyrábí i krepové či saténové povlečení. Kvalitní bavlna je vysoce savá, stálobarevná a příjemně měkká. Krepové povlečení vyniká stejnými vlastnostmi, navíc má ale jednu velkou výhodu – nemusí se žehlit. 

Saténové povlečení si zase získá i ty nejnáročnější zákazníky, jelikož je vyrobené z extra hustých vláken s velmi jemným povrchem. Představuje ideální volbu v případě, že je vám v noci buď příliš horko, nebo zima – dokáže se totiž přizpůsobit tělesné teplotě a podle potřeby organismus zahřát, či ho naopak zchladit. 

Oproti tomu povlečení z umělých vláken špatně saje pot a rozhodně vám ke sladšímu spánku nepřidá. Proto se mu raději úplně vyhněte. 

3. Švy

Málokdo věnuje při výběru povlečení pozornost švům, avšak i vzhled švů vám o kvalitě povlečení může ledacos napovědět. Kvalitně zpracované švy poznáte celkem snadno – bývají šité těsnými rovnými stehy s hustotou pět stehů na jeden centimetr. Příliš dlouhé švy pak mohou zapříčinit, že se vám povlečení po několika vypráních rozpadne.

4. Země původu

Kromě výše zmíněných parametrů si všímejte i země původu povlečení. Evropská výroba je jednoznačně zárukou obstojné kvality – ideálně však sáhněte po povlečení od českého výrobce. U nás máte jistotu, že kupujete povlečení přímo od českého výrobce, které pro vás šijeme již více než 20 let. 


NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY